اهمیت بسته بندی

اهمیت طراحی بسته بندی

جهت مشاوره تماس بگیرید

طراحی بسته بندی

بسیاری از تولید کنندگان بر این باورند که در زمان تولید محصول تنها عاملی که در فروش محصول، دیده شدن آن و ورود به بازار رقابت، کیفیت محصول می باشد. اما باید به شما بگوییم یکی از مهم ترین عوامل که نقش بسیار مهمی در موفقیت یا شکست فروش یک محصول ایفا می کند اهمیت طراحی بسته بندی آن محصول می باشد. طبیعتا تمامی محصولات برای ارائه شدن به بازار باید بسته بندی داشته باشند.

اولین هدف بسته بندی محصول محافظت از صدمات احتمالی در دوران حمل و نقل از تولید کننده به مصرف کننده و حتی در قفسه های مغازه ها نیز می باشد. اما این تنها هدف نیست و می تواند اهداف زیادی مانند نمایش ظاهری مطلوب از کیفیت را نیز به همراه داشته باشد. به طور کلی بسته بندی اهمیت به‌ سزایی در مقوله حفاظت، انبار کردن و جا به‌ جایی بهداشتی کالا دارد و نقشی مهم و کلیدی را در بازاریابی آن کالا ایفا می‌ کند.

طراحی گرافیک بسته بندی

محصولات به توجه به محتوایی که دارند به انواع مختلفی بسته بندی می گردند، برای مثال، سوپ باید داخل یک بسته به عنوان ظرف و بسته بندی داشته باشد. در حالی که برای سیب ممکن است بسته بندی مخصوص حمل و نقل نیاز باشد، همینطور بسته بندی های محصولات متفاوت نیز بستگی به نوع محصول مورد نظر دارند. جذابیت چگونگی بسته بندی یک محصول نیز ممکن است توجه مشتری در حال خرید را به طرف محصول جذب نماید.

به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها تحقیقات گسترده ای برای طرح, رنگ و نوع بسته بندی تأثیر لوگو در بسته بندی محصول انجام می دهند که بیشتر برای جذب کردن مصرف کننده در نظر گرفته شود و همچنین بسته بندی نقش مهمی برای به تصویر کشیدن اطلاعات در مورد محصول نیز ایفا می نمایند.

بیشتر بخوانید  تاریخچه اینستاگرام

در طراحی بسته بندی بیرونی می توانیم از درج توضیحات چگونگی استفاده از محصول و یا درست کردن محصول استفاده نماییم. تصمیم گیری برای خرید بسته بندی ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده و اطلاعات تغذیه ای در مورد محصول نیز باشد. این اطلاعات می تواند به فروش محصول نیز کمک نماید. زیرا به مشتریان اجازه می دهد تا اطلاعات لازم در مورد محصول را به دست بیاورند. و تصمیم به خرید آن بگیرند. اطلاعات موجود در یک بسته ممکن است خواننده را تشویق به خرید محصول نماید.

اهمیت-بسته-بندی

به علاوه یکی از عواملی که به تمایز محصولات از یکدیگر کمک می نماید بسته بندی آن می باشد. همچنین می تواند محصول را از محصول دیگر متفاوت کند. چرا که بسته بندی هر محصول شامل موارد گوناگونی از جمله نام شرکت، آرم و طرح رنگ کمپانی تولید کننده می باشد و کمکی است برای مصرف کنندگان تا در میان رقابتی که بین مارک های متفاوت وجود دارد محصول مورد نظر را شناسایی و انتخاب نماید.

به عنوان مثال، بسیاری از مشتریان محصول مورد نیازشان را از روی رنگ و سایز محصول تشخیص می دهند. این گونه مشتریان کمتر به آرم کمپانی توجه می نمایند. و بلافاصله بعد از دیدن محصول طبق تصوری که هر بار از بسته بندی محصول دارند محصول را شناسایی و مورد استفاده قرار می دهند. چنانچه که سایز یا رنگ محصول مورد انتخاب همیشگی تغییر نماید. مشتری قادر به شناسایی بسته بندی جدید نخواهد بود. زیرا مشتریان کمتر نام های تجاری را به یاد می‌ سپارند و بیشتر خرید ها با توجه به بسته بندی محصولات انجام می پذیرد. شاید بسته بندی مسئله کوچکی به نظر آید ولی در حقیقت اهمیت زیادی در فروش محصولات دارد که دلایل کارایی، جذابیت، تصمیم به خرید، ارتقا و تمایز نیز در بازار فروش کم اهمیت نیستند.

بیشتر بخوانید  اهمیت متحرک سازی لوگو

اهمیت داشتن بسته بندی منحصر بفرد

تبلیغ محصول

انجام تبلیغات در بازاریابی یک محصول بخش جدا نشدنی آن می باشد و نقش بسته بندی در بازاریابی نیز دقیقا تبلیغ کردن محصول یا کالای تولیدی می باشد. با توجه به اطلاعاتی که روی بسته بندی مواد مختلف درج می شود که مثلا مواد غذایی از چه مواد اولیه ای تشکیل شده اند و یا اینکه نحوه استفاده از وسایل الکترونیکی خریداری شده به چه صورتی است، مشتریان درک بهتری پیدا کرده و میزان انتظار و رضایت آنها مدیریت شده و به شکلی هدفمند محصول مورد نظر تبلیغ می شود.

جذب خریدار

در قفسه های فروشگاه که تمامی محصولات مشابه مثل نوشابه های انرژی زا در یک قفسه قرار می گیرند، اهمیت بسته بندی است که تعیین می کند. آیا محصول شما از بین ده ها برند مختلف دیده خواهد شد و مشتری را ترغیب به خرید خواهد کرد یا خیر. به همین دلیل نوع طراحی، لوگو و البته تاثیر رنگ در بسته بندی و در طراحی برای بازاریابی موفق اثرگذار هستند.

قابلیت استفاده

خریداران به دنبال نوعی از بسته بندی هستند که بتوان سریع آن را باز و بسته کرد، جمع کرد و با اشغال فضای کم ذخیره کرد، بعد از استفاده محتویات بتوان بسته بندی را مجددا استفاده کرد. مثل شیشه های مربا و … به همین دلیل در مواقعی که امکان پذیر باشد، برای بازاریابی موفق باید به اهمیت طراحی بسته بندی را با قابلیت کاربرد و استفاده بیشتر طراحی کرد.

اهمیت بسته بندی

حمل و نقل راحت

برخی از بسته بندی محصولات به نحوی است که شبیه به ساک دستی یا غیره می باشند و راحت تر شدن حمل و نقل محصول می شود. و مشتریان را قطعا به سمت خود جلب خواهد نمود و از این طریق هم نقش بسته بندی در بازاریابی موفق ثابت گردیده است.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو تجاری در شیراز

پرستیژ

اهمیت طراحی بسته بندی در امر بازاریابی به حدی بالا می باشد که پرستیژ خاصی را برای برند و شرکت تولید کننده ایجاد می نماید. به نحوی که یک محصول را با نوع بسته بندی که دارد شناخته می شود.

مؤثرترین روش بازاریابی

طبق تحقیقات مختلف مشخص گردیده که اهمیت بسته بندی به حدی بالا می باشد. که طبق نظرسنجی های مختلف در سراسر دنیا، ۶۰% تصمیمات مشتریان برای خرید یک محصول در نقطه فروش و براساس ظاهر و بسته بندی آنها است. تا اینکه تبلیغات و روش های بازاریابی دیگر روی آنها اثر گذاشته باشد. حدود ۵۶% مشتریان هم بیان کرده اند از طریق بسته بندی محصولات است. که متوجه حضور محصولات جدید می شوند و تبلیغات در تلویزیون کمتر از ۴۰% نقش دارد. لذا بسته بندی و تبلیغات در بازاریابی در هم گره خورده اند.

افکار خود را به اشتراک گذارید