نقش-فونت-در-طراحی-لوگو

نقش فونت در طراحی لوگو

نقش فونت در طراحی لوگو

انتخاب فونت خاص برای طراحی لوگو به شما کمک می کند که پیام و مفهوم برند خود را با تصویری متفاوت در ذهن مشتری ثبت کنید. با انتخاب فونت مناسب برای طراحی لوگو، مخاطبان هر کجا که لوگوی شما را ببیند آن را با همان فونت به خاطر خواهند آورد. درعوض انتخاب فونت نادرست می‌تواند مشکلاتی را برای لوگوی شما به وجود بیاورد.
هزاران فونت وجود دارد که میتوانید برای طراحی تایپوگرافی از آن استفاده کنید اما برای انتخاب فونت خاص برای طراحی لوگو حرفه ای خود باید با روانشناسی فونت ها و همچنین تأثیری که هر فونت روی مخاطب می گذارد و ارتباطی که با مخاطبین به منظور رساندن پیام شما به آنها برقرار می کند، آشنا شوید.

چرا که شناسایی اثراتی که بعد از دیدن فونت ، به صورت ناخودآگاه به مغز افراد وارد می شود و پیام هایی که از آن دریافت می کنند بسیار مهم می باشد.

شما می‌ توانید از فونت‌ های مختلفی در بروشورها و کارت طراحی های خود استفاده کنید، ولی فونتی که برای لوگو انتخاب می‌کنید، بیشتر به عنوان معرف برند شما در ذهن بیننده باقی می‌ماند. برای همین هم باید دقت کنید که فونت انتخابی شما چه تاثیری در اولین برخورد و برخورد‌های آينده روی ذهن خواننده می‌ گذارد.

توجه داشته باشید فونت انتخاب شده چه تصویری را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند و مخاطب با دیدن فونت چه فکری در مورد برند شما می‌‌کند؟

فونت هایی که به چشم مخاطب آشنا هستند در ایجاد حس اعتماد در دل او تاثر گذار خواهند بود. همچنین شناخت فونت هایی که فعال کننده حواس انسان ها می باشند و در ذهن ماندگاری بیشتری دارند حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در اردبیل

شکل و فونت لوگو به مدت طولانی در ذهن افراد باقی می ماند ، به همین دلیل افراد بعد از تغییر چشمگیر لوگوی مورد علاقه شان واکنش نشان می دهند بنابراین اگر باید به بازسازی لوگو بپردازیم استفاده از فونت مشابه در طراحی لوگوی جدید به منظور جلوگیری از حس ناآشنایی برای مخاطب پیشنهاد می گردد.

 

نقش-فونت-در-لوگو2

پنج نکته مهم که در استفاده از فونت در طراحی لوگو باید در نظر بگیرید :

  • از تعداد محدودی از typeface ها استفاده کنیم: اگر تعداد typeface ها زیاد شوند، طراحی می تواند گیج کننده و غیر حرفه ای به نظر برسد. بهتر است که از 2 یا حداکثر 3 نوع فونت استفاده کنیم.
  • اندازه ی فونت باید مناسب باشد.
  • kerning را به اندازه انتخاب کنیم: kerning، فاصله ی بین دو کاراکتر است و بسیار نکته ی مهمی است.
  • در طراحی باید تضاد (contrast) وجود داشته باشد: لوگوی ما باید طوری ساخته شده باشد که خودش تعریف کننده ی خودش باشد و از background قابل تمایز باشد.
  • ساده باشد: می توانیم از typeface های کلاسیک یا استاندارد استفاده کنیم.

چرا انتخاب فونت مهم است ؟

طراحان معروف لوگو اعتقاد دارند انتخاب فونت مناسب برای لوگو مثل انتخاب لباس مناسب برای مهمانی است.  با تصور این که لباس‌های شما چه نکته‌ای را در مورد شما منتقل می کنند.

اطرافیان براساس لباس‌هایی که پوشیده‌اید شخصیت، جایگاه اجتماعی و اقتصادی، سن، استایل شما را حدس می‌زنند. به همین دلیل شرایط و موقعیت‌های مختلف لباس‌‌های متفاوتی را می‌طلبند. فونت هم همین نقش را در طراحی لوگو دارد. انتخاب فونت مناسب میتواند کاری کند مخاطب در اولین نگاه تمام طراحی و حتی برند شما را مورد قضاوت قرار دهد. برای همین انتخاب شما باید هوشمندانه باشد.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در مشهد

از خود بپرسید آیا فونتی که انتخاب کرده‌اید به شکل و شمایل برند شما می‌خورد؟ آیا ویژگی‌‌هایی که برای شما اهمیت دارند را منتقل می‌کند؟ این‌ها سوالاتی هستند که موقع انتخاب فونت باید در نظر داشته باشید.

فونت لوگوی شما در واقع دریچه‌ ای است که کل کسب‌ و کار را به مشتری‌ های احتمالی نشان می‌دهد. فونت حتی می‌ تواند روی احساس آن‌ها در مورد برند شما تاثیر بگذارد. نمی دانید از کجا باید شروع کنید؟ خوب اول باید ببینید انواع فونت چه تاثیری روی مخاطب دارند و بعد تاثیری که می‌خواهید بگذارید را انتخاب کنید.

 

نقش-فونت-در-طراحی-لوگو-3
نقش-فونت-در-طراحی-لوگو-3

انواع فونت طراحی لوگو و تاثیر آنها

– فونت‌های سریف (Serif)

فونت‌ هایی هستند که خط‌‌های افقی کوچکی در انتهای هر حرف دارند. این فونت‌ها نمایان‌ گر احترام به سنت، تکریم مشتری، قابل اعتماد بودن، و راحتی هستند. از جمله این فونت‌ ها می‌ توان به Times New Roman، Baskerville ،Georgia Italic، Trajan اشاره کرد.

– فونت‌های بدون سریف (Sans serif)

این فونت‌ها سرکشِ کوچک انتهای حرف را ندارند و کمی مدرن‌تر به نظر می‌رسند. این فونت‌ها جاه‌طلبی، مدرنیته، و نظم و ترتیب را به مخاطب القا می‌کنند: Franklin Gothic ،Calibri ،Myriad Italic.

– فونت‌های نوشتاری (script)

شکل این فونت‌ها طوری است که انگار آن را با خودکار نوشته‌اند. حسی که این فونت‌‌ها به مخاطب القا می‌کنند شیک بودن، تفکر خلاقانه و لطافت است. مثلا فونت‌های  Bickham Script ،Edwardian Script ، Lavanderia .

– فونت‌های مدرن (Modern)

این فونت‌ها صاف و امروزی هستند. این فونت‌ها  نشانه ی مصمم بودن، پیشرفت، شیک بودن و هنرمندی است .

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در همدان

– فونت‌های نمایشی (Display)

این فونت‌ها مدل‌‌های جدیدی هستند که خیلی برای طراحی لوگو کاربرد ندارند. این موارد احساسات شدید، بی نظیر بودن و رفتار دوستانه را نشان می‌دهند. از جمله این فونت‌ها می توان به Cooper، Space Age Round ،Valencia، Giddy Up اشاره کرد.

چه فونتهایی برای طراحی لوگو مناسب نیستند؟

1- Impact

این فونت نازک است و استفاده کردن از این فونت شما را بی‌ استعداد و ناکارآمد نشان می‌دهد.

این فونت را بیشتر برای کارهای نظامی و اسناد اداری استفاده می‌کنند و بهتر است  در صنعت طراحی لوگو استفاده نشود.

2- The Sans Basic

این فونت یکی ازمحبوب‌ترین فونت‌های دنیاست. فاصله‌ بین حروف آن خوب و به اندازه‌ است. تنها مشکل آن حرف Q است. این حرف طراحی درستی ندارد و به درستی خوانده نمی‌ شود.

3- Comic Sans

اگر برای کودکان لوگو یا کارت دعوت طراحی می‌کنید این فونت عالیست. ولی نباید آن را برای معرفی یک محصول جدید استفاده کنید چون هیچکس آن را جدی نمی‌ گیرد.

4- Helvetica

این فونت ها در حالت های دیجیتالی و چاپی واضح و خواناست اما برای طراحی لوگو مناسب نیست. بهتر است از این فونت برای متن های طولانی تر و معمولی تر استفاده کنید.

5- Bradly Hand

این فونت بیشتر نشانگر شخصیت شماست تا محتوای کسب و کارتان .فونت‌های دست‌ خطی خیلی برای طراحی لوگو مناسب نیستند چون که پیغام لوگوی شما را به درستی به مخاطب منتقل نمی‌کنند.

افکار خود را به اشتراک گذارید