گرافیک خبری

گرافیک رویداد چیست؟

گرافیک رویداد چیست؟

گرافیک رویداد، نوعی گرافیک اطلاع‌ رسان است که با پایبندی به اصول روزنامه‌ نگاری، به گزارش دیداری یک خبر می‌ پردازد. در برخی موارد به گرافیک رویداد ، گرافیک اطلاع رسان نیز می گویند اما این دو مفهوم از نظر طراحی متفاوت اما دارای اهداف یکسانی هستند. تفاوت بین گرافیک رویداد و اطلاع رسان، در محتوا و سرعت زمان ارائه آن‌ ها و نیز در تفاوت بین خبر و اطلاع نهفته است.

گرافیک رویداد می‌ تواند حجم زیادی از اطلاعات مربوط به یک خبر را در فضایی محدود، با جذابیت دیداری زیاد، امکان درک و فهم ساده و سریع، با توان عینیت بخشی و باورپذیری بسیار ارائه کند. اما گرافیک اطلاع رسان به معنای نمایشگر بصری اطلاعات است که به یاری گرافیک، اطلاعات و دانش و مهارت بصری سازی اطلاعات خلق و تولید می شود.

در ساخت گرافیک اطلاع رسان از ابزارهای مختلف بصری همچون آیکون، انواع نقشه، انواع نمودار و دیاگرام، فلوچارت یا روندها، تایم لاین یا سیر زمانی، انواع مقایسه ها، انواع علائم، عکس، تصویر سازی و … استفاده می شود.

 

گرافیک رویداد

اهمیت گرافیک رویداد

فرآیند انتقال داده‌ های دیداری در مغز به‌ طور تقریبی ۶۰ هزار برابر سریع‌ تر از داده‌ های متنی است. سرعت انتقال و ذخیره اطلاعات از طریق تصویر بهتر از نوشتار است . و همچنین شیوه متقاعد کردن مخاطب از طریق دیداری ۴۳ درصد مؤثرتر از نوشتار است.
برای ایجاد تصویر متناسب با متن، موضوع نشانه‌ شناسی مطرح می‌ شود. با شناخت نشانه‌ ها و نکات کلیدی متن، ما می‌توانیم به یک ایده و تفکر برای خلق یک تصویر بصری از محتوای نوشتاری برسیم. تصویری که بعنوان گرافیک رویداد ارائه داده می‌ شود، باید در یک نگاه بتواند پیام اصلی متن را انتقال بدهد .و درواقع آن تصویر خلاصه‌ ای از تمام متن نوشتاری ما در یک نگاه است.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در تهران

خلق گرافیک رویداد

اولین قدم در خلق یک گرافیک خبری درک کلی از متن، بیرون کشیدن نکات کلیدی و نشانه‌ هاست. در زمینه طراحی باید در نظر بگیریم که تصویر باید در عین گویا و متناسب بودن با متن خبر بسیار گیرا و جذب‌کننده باشد تا مخاطب را ترغیب به خواندن متن کند.

باید با توجه به موضوع خبر و متن نوشتار، هدف از ارائه خبر، پیامی که می‌خواهیم برسانیم، مخاطبان ما چه کسانی هستند، چه قشری با چه سطح فکری و چه گروه سنی مخاطبان ما هستند به طراحی بپردازیم.انسان‌ها هم‌اکنون با دو مشکل اصلی کمبود زمان و حجم بالای اطلاعات مواجه هستند.

لزوم استفاده از گرافیک رویداد

هر پنج سال یک بار اطلاعات نیازمند بروز شدن هستند. از سوی دیگر به یادآوری و به خاطر سپردن اطلاعات هرروز سخت‌ تر می‌ شود. همچنین ممکن است مفاهیم به‌ خوبی منتقل نشود و افراد در فهم موضوعات دچار مشکل می‌شوند. از طرفی خواندن و مقایسه اطلاعات نیز دشوار است.

مخاطبان صفحات وب، تنها ۲۰ درصد از یک صفحه وب را می‌خوانند و بعد از ۱۰ تا ۲۰ ثانیه پس از مراجعه به یک صفحه درحالی‌که مطلبی آن‌ها را جذب نکند آن صفحه را ترک می‌کنند و این مسائل همگی ناشی از کمبود زمان مخاطبان است.۹۰ درصد از اطلاعاتی که به مغز انسان منتقل می‌شود بصری هستند.

تصاویر هم‌ زمان در مغز انسان پردازش می‌شوند و این پردازش در ارتباط با تصاویر ۶۰ هزار بار سریع‌ تر از کلمات است. از سویی ۶۰ درصد مردم گیرندگان بصری، ۳۰ درصد گیرندگان شنیداری و ۱۰ درصد گیرندگان لمسی هستند.در شرایطی که ما انسان‌های بصری هستیم و درحالی‌ که جهان آینده، جهان بصری است و از سویی با مشکل کمبود زمان و حجم بالای اطلاعات روبرو هستیم .

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در اهواز

راه‌ حل برای ما انسان‌ها چیست؟  روش‌ های متداول بصری سازی محتوا شامل ویدئو، عکس و گرافیک رویداد است. این روش‌ ها، کمک مؤثری به انسان در بصری سازی محتوا و کمک برای صرفه‌ جویی در زمان انسان هستند.
هنر گرافیک به لحاظ ایجاز و گزیده‌ گویی، تنوع رنگ و ایجاد نمودارها متناسب با سلایق و علایق مخاطبان، نقش مؤثری در جذاب کردن اخبار دارد. همچنین گرافیک نقش خارق‌العاده‌ ای در انتقال مفاهیم و اطلاعات دارد و ازاین‌ رو به‌ خوبی در ذهن مخاطب نقش می‌ بندد و علاوه بر آن مخاطبان را در انتقال مفاهیم خبر برای دیگران در ارتباط میان فردی یاری می‌دهد.

گرافیک رویداد در دو مورد اساسی به‌کار می‌ آید:

 1.  عینیت بخشیدن به خبر در قالب تصویر به‌ منظور ایجاز و جلوگیری از طولانی شدن متن خبر در مواجهه با مشکل تراکم مطالب.
 2.  عینیت بخشیدن به خبر در قالب تصویر هنگامی که امکان ثبت تصویر رویداد توسط دوربین عکاسی یا فیلمبرداری وجود ندارد.

انواع گرافیک رویداد

گرافیک اطلاع رسان به دو نوع فوری و غیر فوری دسته بندی می شوند که نوع فوری آن همان گرافیک رویداد است . که با پایبندی به اصول روزنامه نگاری و با تاکید بر عناصر و ارزشهای رویداد اعم از فراوانی، دربرگیری، مجاورت، تازگی، شهرت، برخورد و درگیری و استثنا و شگفتی خلق می شود.تصویری که به عنوان گرافیک خبری فوری ارائه داده می شود.

گرافیک رویداد چیست
گرافیک رویداد چیست

کاربرد های مهم گرافیک رویداد

گرافیک خبری دارای کاربردهای بسیاری است که از جمله آنها:

 • ارائه حجم زیادی از اطلاعات و اخبار به شکلی ساده و غیرپیچیده در حداقل فضا و مکان.
 • عینی و باورپذیر کردن اطلاعات، فراهم کردن امکان درک ساده و سریع اطلاعات.
 • برجسته سازی اطلاعات و ترغیب مخاطبان به مطالعه.
 • محدودیت میزان دروازه بانی خبر به خصوص در ارتباط با اخبار ارسالی روابط عمومی ها به رسانه ها.
 • افزایش امکان به اشتراک گذاری این گرافیک ها و از طراحی لوگو مهمتر کپسولی از اطلاعات بودن این نوع گرافیک است. که در هر زمان در خصوص موضوعات مختلف قابل رجوع است.
 • تصویری در گرافیک رویداد  باید در یک نگاه بتواند پیام اصلی متن را انتقال بدهد. و در واقع آن تصویر خلاصه ای از تمام متن نوشتاری ما در یک نگاه است.
بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در کرمانشاه

ویژگی های گرافیک رویداد

 • گرافیک خبری کاملاً ساده باشد.
 • اطلاعات در گرافیک رویداد در حد توان طرح باشد.
 • ارائه مرحله به مرحله رویداد ضرورت دارد. گرافیک رویداد باید همان سیر منطقی رویداد را طی کند.
 •  عامل انسانی در گرافیک رویداد بر عینیت آن می‌ افزاید.
 •  گرافیک خبری در سایت‌ ها، مجله‌ ها و روزنامه‌ های رنگی جذاب‌ تر خواهد شد، زیرا گرافیک رویداد با رنگ‌ های روشن بهتر سازگار است.

افکار خود را به اشتراک گذارید