اشتباهات رایج در طراحی لوگو

اشتباهات رایج در طراحی لوگو

اشتباهات رایج در طراحی لوگو

طراحی لوگو برای برند شما مانند استخدام یک وکیل است که به نمایندگی از شما در دادگاه صحبت کند. وکیل بهترین نسخه شما را به قاضی معرفی کرده و بهترین وجه شما را به نمایش می‌ گذارد. همانطور که یک موکل برای موفقیت در پرونده‌ ای به یک وکیل حرفه‌ ای نیاز دارد، برند نیز برای پیروزی در بازار باید یک لوگوی قوی و جذاب داشته باشد. لوگو به عنوان نمادی برای کسب و کار شما، شما را به مشتریان معرفی کرده و تصویر کلی از فعالیت شما را به مخاطبان ارائه می‌دهد. برای طراحی یک لوگوی قوی و موثر، ابتدا باید با اشتباهات رایج در طراحی لوگو آشنا شویم تا بتوانیم در عمل از این اشتباهات جلوگیری کنیم. از این رو در این مقاله اشتباهات رایج در طراحی لوگو از سایت تبریزلوگو به بررسی و شناخت آن اشتباهات می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

چند اشتباهات رایج در طراحی لوگو

کپی برداری از لوگو های دیگر

یکی از اشتباهات رایج در طراحی لوگو، کپی برداری از برندهای دیگر است. در این حالت، برند شما به عنوان یک برند حرفه‌ای شناخته نخواهد شد، قابلیت ثبت لوگو را نخواهید داشت و نمی‌توانید از رقبا تمایز پیدا کنید. کپی برداری این اندیشه را به مخاطبان منتقل می‌کند که شما توانایی خلاقیت و ابتکار در زمینه کاری خود را ندارید و حتی به تلاشی برای داشتن یک لوگو منحصر به فرد و متفاوت هم پرداخت نکرده‌اید. بنابراین، هرگز نباید به این اشتباه در طراحی لوگو روی آورده شود. همچنین، کپی برداری عملی غیرقانونی است و باید از آن پرهیز شود.

اشتباهات رایج در طراحی لوگوطراحی لوگو طبق مد روز

در طراحی لوگو، اهمیتی دارد که طرح شما با مد روز همخوانی داشته باشد. اگرچه اولین نگاه جذابیتی دارد، اما متأسفانه لوگو هایی که به این شیوه طراحی می‌ شوند، در طول زمان جذابیت خود را از دست می‌ دهند و تنها برای مدت کوتاهی جالب توجه هستند. این طرح‌ ها معمولاً تکراری و کلیشه‌ ای هستند، و این یک نقص است که نباید نادیده گرفته شود. به جای آن، شما باید لوگو را به عنوان یک ابزار بلندمدت و همیشگی در نظر بگیرید که نیازی به تغییر نداشته باشد. زیرا طرح‌ های دائمی و ماندگار ترجیح مشتریان را بیشتر جلب می‌کنند و در ذهن بهتر به خاطر می‌ مانند. برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی لوگو به این نکته دقت کنید.

بیشتر بخوانید  نقش لوگو در تبلیغات

در هم ریختگی یکی از اشتباهات رایج در طراحی لوگو

گاهاً ما تمایل داریم چیز های زیادی را همزمان با هم داشته باشیم حتی در صورتی که به خیلی از این چیزها نیازی نداشته باشیم. این خطا باید در هنگام طراحی لوگو مطلقاً انجام نشود. در حالیکه در دنیای عناصر و المان‌های طراحی لوگو کند و کاو می‌کنید، دنیایی از رنگ‌ها، تصاویر و فونت‌ها را می‌بینید اما نکته اینجاست که تعداد مشخصی از عناصر قابلیت حضور در لوگوی شما را دارند. سادگی باعث تاثیرگذاری و در هم ریختگی منجر به گیج شدن مشتریان می‌شود. بنابراین لوگویی که در نهایت طراحی می‌کنید حداکثر از یک نماد، یک فونت و سه رنگ بایستی تشکیل شده باشد.

نادیده گرفتن مخاطبان و مشتریان

نادیده گرفتن مخاطبان و مشتریان نیز یکی از اشتباهات رایج در طراحی لوگو است. هدف از طراحی لوگو، این است که توسط مخاطبان دیده شود، شناخته شود و در ذهن آن‌ ها بماند. در واقع، نظر و عقیده مخاطبان باید به عنوان معیار اصلی مدنظر قرار بگیرد. اگر در طراحی لوگو، مشتریان را نادیده بگیرید و فراموش کنید، تقریباً مثل این است که قرمه سبزی را بدون سبزی بپزید. بنابراین، در طراحی لوگو مراحل و جزئیات طراحی لوگو، سلیقه مشتریان را در نظر داشته باشید.

انتخاب فونت بد برای طراحی لوگو

اگر لوگوی شما بدون تصویر و نماد باشد، اولین چیزی که به چشم مخاطبان می‌خورد، نوشته و متن لوگو است. یکی از خطاهای رایج در طراحی این نوع لوگوها این است که اولین فونتی که دیده می‌شود، انتخاب و استفاده می‌شود. فونت‌ها دارای مفاهیم و پیام‌های خاصی هستند؛ به عنوان مثال، برخی از فونت‌ها مدرن و مجلل هستند، برخی صمیمانه‌تر و برخی دیگر برای کودکان مناسب‌ترند.

بیشتر بخوانید  بهترین طراح لوگو

همچنین، ممکن است بخواهید یک تگ لاین یا عبارتی را به عنوان عنصری برای بهتر معرفی برندتان در لوگو استفاده کنید؛ در این حالت، می‌توانید از دو فونت متفاوت استفاده کنید، اما در نهایت هر دو باید با یکدیگر همخوان باشند.

زیاده روی در استفاده از رنگ برای طراحی لوگو

یک نکته دیگر در انتخاب فونت مناسب این است که فونت باید به گونه‌ای انتخاب شود که در اندازه‌های مختلف قابل خواندن و واضح باشد. همچنین، زیاده‌ روی در استفاده از رنگ در طراحی لوگو نیز باید اجتناب شود. مانند فونت‌ها، رنگ‌ها نیز پیام و مفهوم خاصی دارند که در استفاده از آن‌ها در طراحی لوگو باید به آن‌ها توجه شود. اینکه شما چه رنگی را دوست دارید، دلیل قاطعی برای استفاده از آن رنگ خاص در لوگوی برندتان نیست. به عنوان مثال، رنگ مشکی برای لوگوهای لوکس و شیک زیبا و مناسب است، اما آیا می‌توان از این رنگ در کسب و کارهای مرتبط با کودکان استفاده کرد؟ برای استفاده مناسب از رنگ‌ها باید به روانشناسی هر رنگ و تأثیر آن بر افراد توجه کنیم. به عنوان مثال، دیدن رنگ آبی احساس آرامش را به دنبال دارد، در حالیکه رنگ قرمز پر از احساس انرژی و هیجان است.

همچنین، نباید لوگو را به عنوان یک بوم نقاشی ببینید که هر تعداد رنگی را روی آن می‌توان پاشید. باید به محدودیت تعداد رنگ‌ها در لوگو توجه کنید.

استفاده از فایل اشتباه و نادرست

مهم است که لوگو خود را در فرمت مناسب ذخیره و استفاده کنید. کیفیت لوگو تأثیرگذار است و می‌ تواند تعیین کننده‌ای برای جذب مشتریان باشد. لوگو به عنوان شناسنامه برند شما در تمامی مواقع و استفاده‌ها باید مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین باید قابلیت تناسب با اندازه‌ها و حفظ کیفیت اصلی را داشته باشد. استفاده از فرمت JPEG یا فایل‌های پیکسلی ممکن است در تغییر اندازه به خوبی پاسخ ندهد و در بعضی اندازه‌ها غیرقابل استفاده باشد که یکی از اشتباهات رایج در طراحی لوگو می باشد. اما استفاده از فایل وکتوری از لوگو این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی اندازه را تغییر داده و کیفیت را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید  اصول طراحی ست اداری

پیچیدگی زیاد از اشتباهات رایج در طراحی لوگو

یکی از انواع لوگو ها، لوگوی مفهومی است که تصویری که به طور دقیق ماهیت کار شما را نمی‌نشاند، اما با استفاده از تصاویر انتزاعی، مفهوم کسب و کارتان را بیان می‌کند. این نوع لوگوها معمولاً بسیار جذاب هستند و در صورتی که به خوبی طراحی شوند، موفقیت زیادی خواهند داشت. با این حال، گاهاً پیچیدگی زیاد در طراحی این لوگوها می‌تواند مشکل‌ساز باشد. هرچه طرح لوگو ساده‌تر و قابل فهم‌تر باشد و مفهوم آن به سرعت منتقل شود، لوگویی با طراحی اصولی‌تر خواهد بود. همچنین، سادگی در طراحی لوگو باعث می‌شود که به سرعت در ذهن مخاطبان ماندگار شود.

استفاده از ابزار نامناسب برای طراحی لوگو

استفاده از ابزار نامناسب برای طراحی لوگو

طراحی لوگو نرم‌افزارها و ابزار طراحی آرم استاندارد نیستند و نتیجه استفاده از این ابزارها، طراحی یک لوگوی غیر حرفه‌ای است. بهتر است در طراحی لوگو تا جایی که امکان دارد از نرم‌افزارهای پیکسلی مثل فوتوشاپ استفاده نشود چرا که خروجی این نرم افزارها، فایلی است که در طراحی لوگو ابعاد نمی‌توان از آن استفاده کرد. بهترین ابزار برای طراحی لوگو دو نرم‌افزار Adobe Illustrator و CoralDraw هستند.

پر کردن فضاهای خالی در طراحی لوگو

اشتباهات رایج در طراحی لوگو این است که تمام فضا های خالی پر شوند. وجود فضای خالی در لوگو، طرح را ساده‌تر و چشم‌نوازتر می‌کند و در بیشتر لوگوهای برجسته، این موضوع به چشم می‌خورد.

بررسی نهایی لوگوی طراحی شده

قبل از نهایی کردن طرح و استفاده از آن برای محصولات، شبکه‌ها و کانال‌ها و تبلیغات، بهتر است یک مرتبه از جنبه‌های مختلف لوگوی طراحی شده را بررسی کرد و ریزبینانه‌تر نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرد. در این بازبینی ممکن است تغییراتی در لوگو ایجاد بشود یا نشود نکته اینجاست که طرح نهایی با دقت بیشتری تایید شود و از هر لحاظ استاندارد و قابل قبول باشد.

افکار خود را به اشتراک گذارید