تاریخچه لوگوی استارباکس

تاریخچه لوگوی استارباکس

تاریخچه لوگوی استارباکس

استارباکس در سال 1971 در سیاتل تاسیس شد و یکی از تاثیر گذارترین برند ها محسوب می شود. لوگوی این برند از زمان تاسیس خود بار ها بازسازی شده است اما علی رغم این تغییرات تصویر استارباکس در ذهن مخاطبان به خوبی حفظ شده است. و یکی از مهم ترین دلایلی که امروزه مردم لوگوی استارباکس را به راحتی تشخیص می‌ دهند شکل منحصر به‌ فرد این لوگو و استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌ های ساده و آرامش بخش در آن است.

لوگوی استارباکس تصویری از یک پری دریایی است. اسطوره‌ شناسان یونان می‌ گویند پری‌ های دریایی با اغوای ملوانان، باعث غرق شدن کشتی‌ هایشان می‌ شدند. ملوان‌ ها مجبور بودند کشتی‌های خود را در سواحل جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی ترک کنند. که آن را جزیره 5 استارباک نیز می‌نامیدند.

طرح اولیه لوگوی این شرکت نیز توسط بنیانگذاران اصلی آن انتخاب شد با این هدف که استارباکس نیز همانند پری دریایی افسانه‌ای بتواند عاشقان قهوه را در سراسر جهان به دام بیاندازد. این پری دریایی در مرکز قرار دارد و دلیل انتخاب آن معنای عمیق این برند را نشان میدهد .

عناصر لوگوی استارباکس

شکل ظاهری لوگوی استارباکس

لوگوی استارباکس، دایره‌ای شکل است. لوگو شامل نام برند همراه دو ستاره در طرفین آن است.که جدیدترین طرح از لوگوی استارباکس این عناصر حذف شده است و پری دریایی در ابعادی بزرگ بدون نام و ستاره، نمایش داده می‌ شود.

رنگ لوگوی استارباکس

در لوگوی استارباکس از رنگ‌های سفید و سبز پررنگ استفاده شده است. دو دُم پری دریایی سفید هستند و پس زمینه‌ی آن سبز است. رنگ‌ هایی که هر بار برای طراحی این لوگو انتخاب می‌ شد از طبیعت الهام گرفته می شود و یادآور سلامت است.

بیشتر بخوانید  نقش لوگو در تبلیغات

فونت لوگوی استارباکس

همانطور که گفته شد در آخرین نسخه ، نام برند حذف شد اما در طرح پیشین آن از فونتی ساده و پررنگ استفاده شده بود.

تاریخچه لوگوی استارباکس 1

انتخاب نام استارباکس

داستان انتخاب نام استارباکس به این شکل بود که آژانس تبلیغاتی مشاور به آن‌ ها پیشنهادکرد که ترکیب st در اول نام انتخاب مناسبی است . چون این دو کلمه قدرت زیادی دارد . آن‌ ها شروع به تهیه‌ی لیستی از کلماتی که با st آغاز می‌ شدند، کردند. در طی

 ایده‌ پردازی ها ، آن‌ ها به نام Starbo رسیدند که نام یک معدن قدیمی بود . آنها بعد ازشنیدن این اسم نام شخصیتی داستانی به نام «Starbuck» در رمان موبی دیک در ذهنشان جرقه زد .و در نهایت این نام انتخاب شد آنها بارها اعلام کردند که نام مجموعه ارتباطی به نامرمان موبی دیک ندارد. و فقط بخاطر احساس خوبی که نسبت به این نام داشتند آن را انتخاب کردند.

نوع لوگوی استارباکس

لوگوی استارباکس از نوع لوگوهای امبلم (Emblem Logo) است. لوگوهای امبلم از شکل و نوشته تشکیل شده‌اند و معمولا هم از اشکال سنتی و قدیمی در طراحی آن‌ها استفاده می‌شود.

تفاوت این لوگوها با لوگو های تلفیقی در این است که در لوگو های امبلم نوشته‌ درون شکل قرار می‌گیرد در حالی که در لوگوهای تلفیقی، شکل و نوشته می‌توانند روی هم، کنار هم و یا تلفیق شده باشند.استفاده از لوگوهای امبلم برای انتقال مفاهیمی از گذشته همچون افسانه‌ها  کاربردی است.

1971

در اولین طرح از این برند واژگان قهوه استارباکس (Starbucks Coffee)، چای (Tea) و ادویه (Spice) دورتادور تصویری از یک پری دریایی با دُمی دو تایی قرار داشت . همان طور که گفته شد در اساطیر یونانی، این پری دریایی ملوانان را به ساحل جزیره ای به نام استارباک جذب می کرد. بنابراین آنها از تصویر آژیر استفاده کردند تا دوستداران قهوه را جذب کنند تا بیایند و قهوه خود را بنوشند. این طرح از تاریخچه لوگوی استارباکس همرنگ دانه‌های قهوه و در قالبی دایره‌ای شکل که نام برند به دور آن پیچیده بود ارائه شد. علت انتخاب رنگ قهوه‌ای این بود که آن‌ها تصور می‌کردند این رنگ باعث تحریک اشتهای مخاطب می‌شود و با مفاهیم طبیعت، تغذیه و ثبات مرتبط است.

بیشتر بخوانید  کانون تبلیغاتی

1987

 در سال 1987 که امتیاز برند به شولتز فروخته شد دومین نسخه از کمپانی جدید طراحی گردید . و لوگو  از چای و اسپایس استارباکس به قهوه استارباکس منتقل شد. لوگو به طرحی مرتب تغییر یافت و رنگ سبز در طراحی لوگو برای نشان دادن طراوت و شکوفایی معرفی شد . تاج ستاره‌ای روی سر پری دریایی در این لوگو نیز حفظ شد. اما طراحی امروزی تر، در این لوگو تصویر پری دریایی در قالبی دایره شکل به همراه نام برند در دور آن و دو ستاره در اطرافش قرار گرفت. افزودن ستاره‌ها روشی بود که نام شرکت را به تصویر لوگو مرتبط می‌کرد. .هاوارد شولتز کسی بود که تصمیم گرفت. لوگوی شلوغ و پیچیده‌، منظم و  حالتی بیزینسی‌ داشته باشد. علیرغم تمامی تغییرات چشمگیری که در طراحی اتفاق افتاد، تصویر پری دریایی در لوگوی این شرکت همچنان حفظ شد.

1992

در سال 1992 نیز تحولی دیگر در تاریخچه لوگوی استارباکس اتفاق افتاد. طراحان در سومین طرح از تاریخچه لوگوی استارباکس، به حذف عناصر اضافی و خلوت‌ تر کردن لوگو پرداختند و پری دریایی از نمای نزدیک‌تری نمایش داده شد.

در این طرح، بدن پری دریایی ناپدید شد و تنها دُم آن در تصویر باقی ماند. در پالت رنگی این لوگو از دو رنگ سفید و سبز استفاده شد و نام شرکت در داخل دایره و در طراف آن دو ستاره قرار گرفت. این نسخه از لوگوی استارباکس کماکان به عنوان دومین گزینه برای معرفی این برند در جهان استفاده می‌گردد.

2011

لوگوی استارباکس در سال 2011 به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس خود مجددا طراحی شد.طراحان از بین طرح‌ هایی با رنگ سبز که تا آن زمان برای برند استارباکس ارائه شده بود لوگوهای موفق‌ تر را گلچین کردند. تا بتوانند بهترین عناصری که باید در لوگوی جدید حضور داشته باشد را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگوی نوشتاری

در نهایت مینیمالیسم پیروز شد. آن‌ ها لوگو را ساده‌ تر کردند. و از طرح پری دریایی سبز رنگ در ابعاد بزرگتری استفاده کردند. نام شرکت و ستاره‌ها از این لوگو حذف شد.

نسخه‌ی فعلی دایره‌ای شکل است و طرحی از پری دریایی در رنگ سبز و سفید وجود دارد. البته که این طرح با استقبال هواداران روبرو نشد و خطوط عریض، چهره‌ی بزرگ و موقعیت نامتقارن در این لوگو مورد نقد کارشناسان طراحی قرار گرفت.

اما بنیانگذاران برند، موقعیت نامتقارن پری دریایی را راهی برای واقعی‌تر نشان دادن آن دانستند.

در نهایت تاریخچه لوگوی استارباکس با آزادسازی پری دریایی از هرگونه حصاری به پایان رسید. استارباکس با این انتخاب برای لوگوی خود قصد بیان این را داشت. که همان اندازه که این برند قصه‌ای قدیمی را زنده کرده است، به مدرنتیته نیز چشم دارد و خواهان رشد است.

تاریخچه لوگوی استارباکس 2

افکار خود را به اشتراک گذارید