طراحی برند

طراحی برند

جهت مشاوره تماس بگیرید

طراحی برند

در ابتدا بهتر است به تعریف کلمه طراحی برند بپردازیم. چرا اصلا به برند نیاز داریم؟ چه نقشی در کسب و کار ما دارد؟ یک برند اطلاعات مشخص و کافی را درباره سازمان و محصولات آن مجموعه در اختیار مشتریان قرار می دهد و این اطمینان را می دهد که یک محصول یا خدمتی که ارائه داده می شود، خاص است. برند قدرتمند وسیله ای برای آگاه ساختن مردم از محصولات و پیشنهادات شرکت ارائه می دهد.

هدف از طراحی برند چیست؟

هدف برندسازی آن است که به ساده ترین روش و خیلی راحت به مشتریان مجموعه کمک کند تا متوجه شوند برند شما چه چیزی پیشنهاد می دهد و چه چیزی آن را از سایرین متمایز می کند.

منظور از طراحی برند چیست؟

طراحی برند به فرآیندی گفته می شود که در آن شما هویت کسب و کارتان را تعیین و راه های معرفی این کسب و کار به افراد مختلف را نیز مشخص میکنید. شاید در ابتدا یک مفهوم ساده به نظر برسد ولی لازم به ذکر است که بسیاری از کسب و کارها به دلیل اینکه نتوانسته اند مرحله طراحی برند را به خوبی اجرا کنند در همان ابتدای مسیر شکست خورده اند علاوه بر این موضوع ، عده دیگری نیز وجود دارند که در ابتدا خوب برند خود را طراحی کرده اند اما به مرور نتوانستند این موضوع را ادامه بدهند و در نهایت در کسب و کار خود شکست خورده اند. پس بهتر است در قدم اول بدانیم طراحی برند از چه بخش هایی تشکیل شده و باید چه نکاتی در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید   اهمیت لوگو در برندسازی

برند شخصی

بخش های مختلف طراحی برند

 1. طراحی لوگو و لوگوتای‍پ
 2. رنگ سازمانی
 3. عنوان و شعار مخصوص شرکت
 4. ست اداری
 5. دنیای مجازی
 6. تبلیغات محیطی
 7. بسته بندی

 

رنگ سازمانی مجموعه

رنگ یک ابزار ارتباط بصری مهم است که می‌تواند منجر به ایجاد یک رابطه صمیمانه و حس دوستانه به صورت ناخودآگاه در ذهن ناظران شود و به ارتباط مصرف کننده با محصولات کمک بسیاری نماید. رنگ‌ها نقش مهمی در یادآوری برندها، ایجاد احساس شادی و تداعی خاطرات خوب در ذهن مصرف کنندگان دارند. و تاثیر زیادی در میزان فروش محصولات خواهد داشت.

برای مثال نمی توانید اگر یک اپلیکیشن مدیتیشن دارید از رنگ قرمز استفاده کنید چرا که رنگ قرمز برای فعالیت های زیاد مناسب می باشد. برای انتخاب یک رنگ سازمانی مناسب باید به سراغ موضوع روانشناسی رنگ ها بروید.

لوگو

داشتن یک لوگو حرفه ای که به خوبی دیزاین شده باشد، باعث ایجاد اعتماد بین مشتریان می شود. اگر شما یک آرم طراحی شده عالی داشته باشید، احتمال زیادی وجود دارد که مشتریان حوزه شما مجموعه شما را انتخاب نمایند. اگر لوگوی شما طراحی خوبی داشته باشد، مردم را به خود جذب میکنید تا درباره محصولات و خدمات اصلی شما کنجکاو شوند.

لوگو یکی از کلیدی ترین عناصر در شناسنامه کسب و کارها است. قدرت این اِلِمان به اندازه ای است که گاهی به تنهایی می تواند یک برند را در ذهن مخاطب حک کرده یا حال  و هوا و اهداف یک برند جدید را در چند ثانیه به مخاطب منتقل کند. بعضی از لوگو ها دارای نمادی قدرتمند هستند که به راحتی در ذهن ثبت می شوند. به عنوان مثال،لوگوی طلایی McDonalds خیلی معروف است و برای تشخیص آن نیازی به متن مک دونالد نیست.

بیشتر بخوانید  در مورد لوگو اینستاگرام

ست اداری

منظور از ست اداری چند تا از مهمترین ابزارها و وسایلی است که شما باید با استفاده از لوگو و رنگ سازمانی خود آن ها را شخصی سازی نمائید. این موارد شامل :

 • سربرگ کاغذ
 • کارت ویزیت
 • پاکت اداری
 • برگه یادداشت
 • فولدر (پوشه)
 • لیبل سی دی / دی وی دی و جلد آن
 • خودکار و موارد دیگر

ست-اداری-۱

دنیای مجازی در برندسازی

فضای مجازی بستری را فراهم نموده تا تمامی کسب و کارها با فرصت برابر بتوانند برای خود برندسازی نمایند در این فضا شما می‌توانید با استفاده از تصاویر، متن و تعامل با کاربران، آگاهی از برند، محصولات و خدمات خود را افزایش دهید. اما باید به طور مداوم عناصر هویت تجاری را در تمامی کانال‌ها اعمال کنید. مطالعات زیادی نشان می‌دهد که ۵۰٪ از مصرف‌کنندگان در سراسر جهان براساس ارزش و تأثیر برند یک شرکت خرید می‌کنند. بنابراین لازم است که برای برندسازی در فضای آنلاین اقدام کنید.

عنوان و شعار شرکت

شعار و ارزش‌های برند شما پایه و اساس نام تجاری کسب‌وکارتان می باشند. به شعار خود به عنوان هسته مرکزی عملیات نگاه کنید که بیشترین تاثیرگذاری را در ذهن مخاطب خواهد گذاشت. شعار برند شما باید یک جمله کوتاه و مختصر باشد که وضعیت فعلی، هدف و درنهایت داستان کسب‌‌وکارتان را تعریف می‌کند.

مراقب باشید که شعار شما باید چیزی بیشتر یک پیام تبلیغاتی باشد!. زیرا شاید در ابتدا ندانید که تاثیر شعار در افزایش جایگاه برند چیست و انتخاب یک شعار اشتباه چقدر می‌ تواند به برندسازی شما لطمه وارد کند!. پس باید سعی کنید شعاری برای برندتان طراحی کنید که به واسطه آن تصویری الهام‌ بخش و انگیزشی از ارزش‌ های برندتان در ذهن مخاطبان ایجاد شود.

بیشتر بخوانید  روانشناسی رنگ بنفش در طراحی لوگو

مراحل طراحی برند چیست ؟

برای طراحی یک برند مناسب و کاربردی، کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1.مشخص نمودن مسیر طراحی برند 

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که برای خود یک مسیر ترسیم کنید و طبق این مسیر پروسه طراحی برند را جلو ببرید

2. آنالیز رقیب ها

این مرحله ، مرحله مهمی است چرا که شما باید ببینید رقبای تان چه کارهایی در این زمینه انجام داده اند و تلاش کنید که شما بهتر از آن ها عمل کنید

3. خلاقیت 

در این بخش شما هیچ محدودیتی ندارید شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا به خلاقانه ترین شکل ممکن هویت برند تان را به افراد مختلف معرفی کنید

4. اجرای درست 

شما در این مرحله باید تمام مواردی که در این مقاله به آن اشاره کردیم را اجرا کرده و سعی کنید که بهترین گزینه ممکن را به وجود بیاورید.

افکار خود را به اشتراک گذارید