لوگوی مینیمال

لوگوی مینیمال

لوگوی مینیمال

سبک مینیمالیسم در طراحی لوگو مینیمال یا هر زمینه دیگری به معنای سادگی در نقاشی، مد، موسیقی و طراحی داخلی در دنیای هنر بوده و به سایر شاخه های هنر نیز راه یافته است . امروزه حتی شاهد طراحی مینیمال در حوزه دیجیتال نیز هستیم.

مشخصا هدف اصلی مینیمال رسیدن به سبکی ساده برای آرامش ذهن و دوری از شلوغی های امروزه دنیا می باشد. در واقع در این سبک، ما  هر آنچه را که سد راهمان است و از هدف ها دورمان می کند حذف  می کنیم.

طرفداران این سبک در طراحی لوگوی حرفه‌ ای بر این معتقدند که ساده‌ گرایی در طراحی لوگو، مفهوم و درک آن رابرای مخاطب راحت‌ تر می‌ کند. شاید هم بهتر است بگوییم که لوگوی مینیمال هرگز از مُد نمی‌ افتد.

واقعا هم همین است. اما حواستان باشد، سادگی که از آن صحبت می‌ کنیم، از دل پیچیدگی‌ ها بیرون می‌ آید. این حرف شاید مقداری عجیب باشد، اما اصول سادگی سبک مینیمال باید رعایت شود. به طور کلی یک لوگو مینیمال باید :

 • فرم و ساختاری ساده داشته باشد.
 • رنگ آن ساده باشد.
 • از عناصر گرافیکی ساده درن استفاده شود.
 • تعداد عناصر بکار برده شده کم باشد.

خوشایند بودن لوگوی مینیمال، به ساختار و عملکرد مغز انسان برمی‌گردد. مغز انسان از هر آنچه برایش قابل کشف و ساده باشد، لذت می‌برد. اشکال ساده بیشتر در ذهن انسان می‌ مانند.

 

لوگوی مینیمال

سبک مینیمال

طراحی های بولد (Bold)، ساده و تک رنگ نشانگر لوگو های مینیمال هستند. در طراحی لوگوی مینیمال از تمامی موارد اضافی اجتناب و تنها بر مفهوم اصلی طراحی تمرکز می شود. در نهایت نتیجه کار یک برندینگ تأثیرگذار بوده که به راحتی در هر رسانه و یا هر پس زمینه ای انتقال داده می شود.
لوگوهای ساده و مینیمالیست به صورت برندهایی برجسته در صفحه اصلی وب سایت ها حضور دارند. طراحی این لوگوی مینیمال ساده و گرافیکی بوده و کمتر کسی را می توانید بیابید که نداند این لوگو نماد چه شرکتی است.
این نکته مهم را در نظر داشته باشید که یادآوری یک لوگوی مینیمال و ساده، آسان بوده و از این رو می تواند به بهترین ابزار برای ارتباط با مشتریان و مخاطبین تبدیل شود. طراحی لوگو به سبک مینیمال می تواند سال ها ماندگار بماند. پس برای طراحی به یک طراح حرفه ای رجوع کنید تا با مشخص کردن اهداف و یک طراحی منحصربفرد بتواند بهترین طرح ها را برای شما پیاده کند.

بیشتر بخوانید  ویژگی های لوگوی خوب

مزایای لوگو مینیمال

لوگو مینیمال باعث می شود که برند شرکت شما همیشه و در طراحی لوگو جا خوش بدرخشد. کاربرد رنگ ها و اشکال در طراحی لوگو به سبک مینیمالیسم به نحوی است که سادگی آن حتی در شلوغ ترین مکان ها نیز به چشم می آید. از مزایای لوگو مینیمال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تأثیرگذاری لوگو مینیمال حتی در صفحات کوچک تلفن های همراه نیز پایدار است.
 • شما می توانید به راحتی از ترکیبات گوناگون رنگ ها برای رویدادهای فصلی بهره برید.
 • تشخیص و یادآوری لوگو مینیمال برای مخاطبین بسیار آسان است. به عبارتی مخاطبین در همان نگاه اول می توانند لوگوی شما را شناسایی کنند و این ارتباط بهترین مدل برای برقراری ارتباط صادقانه با مخاطبین به شمار می رود.

طراحی به سبک مینیمال

رنگ

در انتخاب رنگ برای طراحی تا جایی که امکان دارد تعداد کمتری رنگ به کار ببرید. لازم نیست که حتما از تنالیته سفید یا سیاه استفاده کنید. اگر مثلا لوگوی شما مرتبط به محیط زیست است، رنگ سبز، اگر مربوط به خودرو است، سیاه و سفید، اگر مربوط به فروشگاه است، رنگ سازمانی برند یا رنگ مرتبط با کسب و کار خود را می‌توانید استفاده کنید.

خطوط

نقش خطوط در طراحی لوگو مینیمال بسیار اهمیت دارد. یک طرح پیچیده را می‌توان با خطوط اطراف، ساده کرد. با خطوط صاف، مستقیم، کج، منحنی در طرح خود بازی کنید.  البته بهتر است که منطقی پشت انتخاب نوع خطوط شما باشد.

فونت و علائم

 ساده بودن لوگوی مینیمال در مرحله انتخاب فونت و مونتاژ نهایی نیز خود را نشان می‌دهد. فونت خوانا، هماهنگ با طرح کلی لوگو و در عین حال ساده انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید  سوشیال مدیا مارکتینگ چیست؟

اشکال

سه شکل اصلی که ساده‌ ترین اشکال به حساب می‌ آیند، دایره، مربع و مثلث است. دقیقا مانند رنگ‌ ها، هر کدام از شکل‌ ها معانی و مفاهیم خاص خود را دارند. بهتر است که با روانشناسی رنگ ها و اشکال هندسی آشنایی داشته باشید

 • دایره: دایره نماد اتحاد و یگانگی است و مفاهیمی مانند  محبت، تعهد، دوستی، هارمونی و تحرک را می رساند. کاربرد دایره در لوگو مینیمال را می‌ توان در نماد المپیک دید که پنج دایره‌ی زنجیروار در آن استفاده شده است .و هر کدام از این دایره‌ها، نشانگر یک قاره است. و اینگونه اتحاد و دوستی جهانی در این رویداد جهانی به زیبایی به نمایش درآمده است.
 • مربع: بیشتر طراحان از نماد مربع استفاده می کنند. مربع نماد استواری، حرفه‌ای بودن، تعادل و اطمینان است.به لوگوی اینستگرام توجه کنید. این لوگو یک مربع که شکل ساده شده‌ ی دوربین دیجیتال است، می‌باشد.
 • مثلث: مثلث، پایدارترین شکل در میان اشکال هندسی است. قرار گرفتن بر روی یک ضلع به تمامی جایگاه مقتدر، محکم و باشکوه آن را نشان می‌ دهد. لوگو مثلث احساس امنیت و ثبات را به ذهن انسان القا می کند .

 

لوگوی مینیمال

لوگوی مینیمال مناسب چه کسب و کارهایی است؟

باید توجه داشته باشید که مینیمال یک سبک طراحی لوگو است، نه یک نوع . انواع لوگو از جمله مونوگرام، تایپوگرافی یا پیکتوگرافی را می‌ توان به صورت پیچیده و ساده طراحی کرد.از لوگوی مینیمال در کسب و کار ها و بیزینس های مختلفی استفاده شده است و هدف اصلی لوگو، ماندگاری یک برند یا کسب و کار در ذهن مخاطبان است. ساده بودن لوگوهای مینیمال نیز به تمامی این ماندگاری را در ذهن ایجاد می‌ کند. برای همین لوگوهای ساده و خلاصه، همواره نصف راه را طی کرده‌اند. از جمله کسب و کارهایی که می‌توانند برای طرح لوگوی خود به سراغ مینیمالیسم بروند:

 • فروشگاه: اگر صاحب فروشگاه هستید و یک برند برای محصولات خود ایجاد کرده‌اید، لوگوی مینیمال برای شما مناسب است. به برند آدیداس نگاه کنید. در طول زمان لوگوی سه پر با سه خط خود را به لوگوی ساده‌ی جدید خود که سه خط کج است.
 • املاک: اگر در حوزه املاک و خرید و فروش خانه و ملک کار می‌کنید، داشتن یک لوگوی مرتبط و ساده بسیار در جذب نظر مخاطبان شما تاثیرگذار خواهد بود.
 • رستوران: شما هم می‌توانید از لوگوهای پیچیده و شلوغ و هم از لوگوهای ساده برای کسب و کار خود استفاده کنید. لوگو مینیمال برای رستوران و استفاده از آبجکت‌های مرتبط ساده شده. می‌تواند احساس بسیار خوبی از برند شما در ذهن مخاطبان ایجاد کند.
 • باشگاه: صاحبان فیتنس، باشگاه، کلاس‌های یوگا، ماساژ و … نیز به همان انداز می‌توانند از لوگوهای ساده و مینیمال بهره ببرند.
 • طراحی جواهرآلات: طراحان جواهرآلات نیز در طرح های خود از اصول مینیمال بسیار استفاده می‌کنند. حال همین سادگی را در لوگوی این نوع کسب و کار نیز می‌توان به زیبایی به کار برد.
 • نشریه‌ها: مجله‌ها و ژورنال‌ها و نشریه‌ها نیز می‌توانند با توجه به حوزه تخصصی کاری خود به طراحی لوگوی مینیمال روی بیاورند.
بیشتر بخوانید  تفاوت لوگو و بنر تبلیغاتی

معرفی سه لوگوی مینیمال معروف

 تپسی: لوگوی این شرکت تاکسی اینترنتی مینیمال است و در آن از چند خط مستقیم و ساده که شتاب را به یاد می‌آورد و دو رنگ سفید و نارنجی استفاده شده است.

 اسنپ: این شرکت معروف تاکسی اینترنتی نیز از دو رنگ سبز و سفید و تنها یک شکل ساده علامت تعجب دو بعدی در لوگوی خود استفاده کرده است که در ذهن مخاطب می‌ ماند.

 دیجی کالا: این فروشگاه اینترنتی در لوگوی خود تنها از یک فونت ساده و دو رنگ سفید و قرمز استفاده کرده است و نمونه‌ای از یک لوگو مینیمال است.

افکار خود را به اشتراک گذارید