کنتراست در طراحی لوگو contrast

مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

کنتراست چیست؟

کنتراست (Contrast) یک لغت انگلیسی به معنای تضاد و تقابل می باشد که به صورت گسترده در طراحی گرافیک از آن استفاده می‌شود. ولی کنتراست چیست؟ کنتراست در طراحی لوگو چه کاربردی دارد؟ کنتراست در طراحی به معنای به وجود آوردن تضاد میان دو عنصر بوده که به سرعت توجه بیننده را سمت خود می کشد. در بسیاری از مواقع، کنتراست به مغز انسان این امکان را می دهد تا یک تصویر را با سرعت بیشتری درک و شناسایی کند.

کنتراست در واقع یک تکنیک مهم است که باید در هر پروژه طراحی بکار گرفته شود. به این دلیل که این تکنیک به شما این امکان را می دهد. تا طرح یا لوگوی خود را سازماندهی نمائید و در آن سلسلسه مراتب بصری ایجاد کنید. یعنی از طریق کنتراست می‌ توانید به مخاطبان بگوئید که مهم‌ترین بخش لوگو کدام قسمت می باشد. مخاطبان هم به صورت غیر ارادی و ناخود آگاه به عنصر مورد نظر شما توجه کرده و آن را به خاطر می‌ سپارند.

اگر بخواهیم ساده تر درباره کنتراست در طراحی لوگو صحبت کنیم، کنتراست در طراحی لوگو به معنای قرار گرفتن عناصر بصری غیر مشابه از لحاظ رنگ، شکل و اندازه در کنار هم می باشد. و به بیننده کمک می‌ کند تا اطلاعات موجود در یک لوگو و یا تبلیغ را به ترتیب اولویت آن ها سازماندهی و درک کند. کنتراست در اصل نوعی نشانه بوده که وظیفه هدایت مخاطبان را دارد و به آن ها نشان می‌ دهد. که اول باید به کدام عنصر حاضر در یک لوگو یا بروشور و یا بنر تبلیغاتی دقت کنند.

کنتراست در طراحی لوگو
کنتراست در این طراحی که توجه شما را به سمت تضاد موجود می برد.

انواع کنتراست

کنتراست انواع گوناگونی دارد که با توجه به روش طراحی و عناصر موجود در لوگوی خود می‌ توانید از آن ها استفاده نمائید. خیلی ها کنتراست را فقط مختص به ایجاد تضاد رنگی در لوگو می‌ دانند. در حالی که کنتراست در طراحی لوگو چندین نوع گوناگون دارد که باید متناسب با سبک طراحی لوگو یک از آن نوع ها انتخاب شوند.

بیشتر بخوانید  فرآیند طراحی لوگو در ارومیه

انواع کنتراست در طراحی لوگو عبارتند از:

کنتراست رنگ

طیف گسترده‌ ای از افراد در زمان شنیدن کلمه «کنتراست» به یاد کنتراست رنگ و استفاده از رنگ‌های متضاد در کنار یکدیگر می‌افتند. کنتراست رنگ در واقع به عنوان کنتراست پایه و اصلی شناخته می‌شود. که در طراحی اکثر لوگو ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و جلوه خاصی به آنها می‌بخشد. چشم انسان نسبت به کنتراست حساس است و رنگ نیز اصلی‌ ترین ابزار جهت جلب توجه مخاطب به یک لوگو است. رنگ‌ های گرم معمولا سریع‌تر از رنگ‌های سرد می‌توانند توجه مخاطب را جلب می‌کنند؛ بنابراین در هنگام استفاده ترکیب رنگی سرد و گرم در لوگو باید عنصر اصلی را با رنگ گرم طراحی کنید. زیرا چشم انسان به طور ناخودآگاه به رنگ‌های گرم توجه بیشتری دارد.

استفاده از رنگ‌های بولد و متضاد در لوگو به راحتی می‌تواند توجه مخاطب را به لوگو و عنصر اصلی آن جلب نماید. برای ایجاد کنتراست رنگی در لوگو خود می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مکمل و متضاد همچون سفید و مشکی، قرمز و آبی، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی استفاده کنید. البته در این میان نیز می‌توانید از طیف‌های روشن و تیره یک رنگ نیز برای اجرای کنتراست رنگ در طراحی لوگو استفاده کنید. در این تکنیک باید عنصر اصلی لوگو را با تیره‌تر طراحی کرده. و رنگ روشن‌تر را برای سایر عناصر آن از جمله رنگ پس زمینه استفاده نمایید.

کنتراست اندازه

از دیگر انواع کنتراست در طراحی لوگو می‌توانیم به کنتراست اندازه اشاره کنیم. که به راحتی می‌تواند عنصر اصلی لوگو را از سایر عناصر آن متمایز ساخته و توجه بیننده را به آن جلب نماید. کنتراست اندازه برای متن و تصاویر لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. چشم انسان به طور غریزی ابتدا به عناصر بزرگ‌تر توجه می‌کند؛ بنابراین با بزرگ‌تر کردن اندازه عنصر اصلی لوگو خود (چه تصویر و چه فونت) می‌توانید. توجه مخاطبان را به آن جلب کرده و چشمان آنها را به سمت عنصر موردنظر هدایت کنید.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در کرمانشاه

اشکال و نوشته‌های بزرگ‌تر در لوگو پیام‌هایی همچون «اول به من توجه کنید» و یا «من اطلاعات مهمی دارم» را به مخاطبان انتقال می‌دهند و نوعی سلسله مراتب بصری در لوگو ایجاد کرده و آن را سازماندهی می‌کنند. البته کنتراست اندازه تنها شامل بزرگ‌تر ساختن یک عنصر در لوگو نیست؛ در مواقعی که تمامی عناصر به یک اندازه باشند نیز با کوچک‌تر ساختن یک عنصر می‌توانید توجه مخاطبان را به آن جلب نمایید.

کنتراست شکل

کنتراست شکل یکی دیگر از انواع کنتراست است که به برجسته سازی عنصر اصلی لوگو کمک بسیاری می‌کند. طراحی لوگو با اشکال هندسی رویکردی جذاب و رایج است که موجب جلب توجه افراد شده و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان ایجاد می‌کند. اشکال هندسی اصلی شامل مستطیل، مربع، مثلث و دایره هستند که دارای معانی و مفاهیم روانشناختی خاصی بوده و احساساتی همچون اعتماد، آرامش و اقتدار را در افراد ایجاد می‌کنند.

برای اجرای کنتراست اشکال در طراحی لوگو با اشکال هندسی باید عنصر اصلی را در وسط لوگو قرار دهید تا مخاطب در نگاه اول به آن توجه کند. لوگو مرسدس بنز با استفاده از این تکنیک یعنی طراحی با اشکال هندسی و کنتراست شکل طراحی شده است. در مرکز این لوگو شکل هندسی مثلث قرار گرفته و پیرامون آن را نیز یک دایره احاطه کرده است؛ مخاطبان نیز در نگاه اول به این لوگو ابتدا به مثلث قرار گرفته در مرکز آن توجه می‌کنند.

کنتراست در طراحی لوگو

کنتراست فونت

کنتراست فونت نیز آخرین مدل کنتراست در طراحی لوگو محسوب می‌شود که دارای انواع مختلفی است. در کنتراست فونت سایر مدل‌های کنتراست نمود پیدا می‌کنند و به لوگوی شما جلوه خاصی می‌بخشند. برای استفاده از این نوع کنتراست در طراحی لوگو نیازی به استفاده از فونت‌های مختلف در یک لوگو نیست و تنها با بکارگیری سایر روش‌های کنتراست در نوشته‌های لوگو می‌توانید تضاد جالبی میان آنها ایجاد کنید. استفاده از یک فونت‌ در اندازه‌های کوچک و بزرگ (کنتراست سایز)، فونت سریف و اسکریپت (کنتراست شکل) و یا یک نوشته با رنگ زرد و سایر نوشته‌ها با رنگ قرمز (کنتراست رنگ) به عنوان نمونه‌های بارز ترکیب مدل‌های مختلف تکنیک کنتراست در اجرای کنتراست فونت شناخته می‌شوند که طراحی اصولی آن جذابیت بصری خاصی به لوگوی شما می‌بخشد.

بیشتر بخوانید  لوگوی مینیمال

انتخاب نوع کنتراست در طراحی لوگو کاملا به سبک دیزاین و هدف شما بستگی دارد. بنابراین پیش از انتخاب نوع کنتراست ابتدا باید عنصر اصلی که می‌خواهید مخاطب در نگاه اول به آن توجه کند را مشخص نمایید و سپس کنتراست موردنظر را بر روی آن اعمال نمایید.

جمع بندی

ایجاد کنتراست در طراحی لوگو به عنوان یکی از تکنیک‌های گرافیکی رایج و پرطرفدار شناخته می‌شود که به ایجاد تضاد میان دو عنصر در لوگو اشاره دارد. کنتراست دارای انواع مختلفی است که اجرای هریک از آنها در لوگو موجب شناسایی و درک سریع‌تر عنصر اصلی شده و به سرعت توجه بیننده را جلب می‌کنند. از طریق کنتراست می‌توانید به مخاطبان نشان دهید که مهم‌ترین بخش لوگو کدام است. مخاطبان نیز به صورت غیر ارادی به عنصر موردنظر شما توجه کرده و آن را به خاطر می‌سپارند.

خیلی ممنون که تا انتهای مقاله کنتراست در طراحی لوگو از سایت تبریزلوگو همراه ما بودید. امیدواریم که با مطالعه این مطلب به سوالات شما پاسخ داده شده باشد.

افکار خود را به اشتراک گذارید