لوگو تایپ چیست؟

لوگوتایپ چیست؟

جهت تماس با استودیو طراحی هنرمند کلیک کنید:  ۰۹۱۴۳۰۷۵۹۵۵

لوگوتایپ چیست؟

اگر برای شما نیز سوال شده است که لوگوتایپ چیست؟ در پاسخ می گوییم که نوعی لوگوست که بیشتر بر پایه متن می باشد. لوگو تایپ به عنوان یک سمبل گرافیکی متن محور، نقش تاثیرگذاری را در زمینه مارکتینگ و برندینگ بازی می کند. چرا که این محصول گرافیکی، عنصر با ارزشی در هویت بصری برند محسوب می شود. از جهت ارزشی که لوگوتایپ دارد، در این مقاله از استودیو طراحی هنرمند به بررسی لوگوتایپ چیست؟ می پردازیم. با ما همراه باشید:

تجربه ثابت کرده که افراد به وسیله منابع بصری، به سرعت و به شکلی تاثیر گذار پیام های گوناگون را می گیرند و تحت تأثیر قرار می گیرند. تصویر های چشم نواز، خط زیبا و ترکیب رنگ جذاب، همیشه سبب برانگیختن توجه و احساس مثبت در افراد می گردد. اهمیت این نکته در امور مرتبط به بازاریابی و تبلیغات، بسیار روشن می باشد. به طوری که طراحی لوگو و استفاده از المانهایی که در عین زیبایی و رسایی، نام برند را در ذهن مخاطب ثبت کند، از مهمترین هدف ها و دغدغه های فعال های این عرصه است.

لوگو تایپ یا Logotype که معادل فارسی آن نشانه نوشته است، شیوه ای خاص و هنرمندانه در به نمایش نام برند است. به این شکل که نام برند با خطی خوانا و یا حتی با استفاده از فونتهای ابداعی، نوشته می شود و طراح از انواع المان ها و شیوه های خلاقانه برای تزئین یا نمایش بهتر آن استفاده میکند.

به عبارتی دیگر، لوگوتایپ نوعی لوگو است که در آن متن و کلمه، نقش محوری داشته و طراحی‌ ها حول محور آن انجام می‌ گیرند. لوگو تایپ می‌ تواند جزئی از لوگو باشد و در کنار لوگو مارک به کار برده شود و هم می‌ تواند به صورت مجزا، به عنوان یک لوگو و نماد گرافیکی مستقل که دربردارنده هویت بصری برند است، به کار برده شود.

در این بین، کاربرد تکنیک‌ های ماهرانه‌ ای چون شیوه‌ های متفاوت چینش حروف و یا نوشتار آن‌ ها، ترسیم کلمات به اشکال نمادین یا ترکیب خلاقانه رنگ، می‌ تواند در تهیه و ارائه یک لوگوتایپ مناسب و جذاب، کارآمد واقع شوند. این روز ها استفاده از لوگو تایپ به جای دیگر انواع لوگو، مورد توجه بسیاری از شرکت‌ ها و موسسات قرار گرفته است و برخی از آن‌ ها به قدری در این زمینه موفق عمل کرده‌ اند که توانسته‌ اند رنگ‌ ها و فونت‌ های به کار رفته در طرح خود را به صورت نمادین در ذهن مخاطب ماندگار سازند. همانند ترکیب رنگ منحصر به فرد لوگوتایپ گوگل یا شیوه خاص نوشتار حروف به روی شیشه‌ های کوکاکولا.

طراحی لوگوتایپ گالری دکوراسیون رکس
طراحی لوگوتایپ گالری دکوراسیون رکس: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

 

مزایای لوگوتایپ

طراحی لوگو برای یک شرکت، موسسه یا حتی کمپین، سبب برقراری ارتباط بهتر و موثرتر میان برند و مخاطب خواهد شد. چرا که جذابیت بصری و توجه به عناصر نماد شناختی، همواره ذهن افراد را به خود درگیر کرده و در خاطر آن ها ماندگار خواهد شد. این امر در انتخاب برند توسط مشتری و القای تصورات دلخواه به او، نقش موثری را ایفا خواهد نمود. به همین علت است که امروزه علاوه بر بنگاه های تجاری، حتی موسسات سیاسی، اجتماعی و علمی نیز لوگو و نماد های منحصر به خود را دارند. اما ایجاد ارتباط میان ذهن مشتری و برند از طریق یک عامل بصری، با وجود موثر بودن، فرآیندی است غیر مستقیم. در حالی که در صورت به کار بردن لوگوتایپ، علاوه بر امکان استفاده از همان المان ها و جنبه های خلاقانه و چشم نواز، قابلیت ارائه مستقیم نام برند نیز فراهم می گردد. در این صورت، تأثیر تبلیغات بسیار بیشتر بوده و برند موردنظر، به صورت سریع و بی واسطه به مشتریان معرفی می گردد. یک تیر و دو نشان!
این امر برای کسب و کار هایی که به صورت ماهرانه نام گذاری شده اند و یا نامشان بیانگر ماهیت اصلی و اهداف آن ها می باشد، مزیت قابل توجهی محسوب می گردد. همچنین کاربرد برخی واژگان و اصطلاحات در نام کامل برند ها، می تواند توجه مشتری را به شکل چشمگیری به خود معطوف نماید. همانند استفاده از نام شهر های اصلی صادر کننده کالای مورد نظر. در چنین شرایطی طراح می تواند از نام برند به عنوان محور کار خود استفاده نموده و یک لوگو تایپ جذاب و خلاقانه طراحی کند.
یکی دیگر از مزایای استفاده از لوگوتایپ، منحصر به فرد بودن آن است. دیگر شکل های لوگو ممکن است به یکدیگر شبیه باشند و یا در نتیجه تقلید خود آگاه یا ناخود آگاه طراحان از سایر نمونه ها، چندان ویژه و متمایز به نظر نیایند. اما لوگو تایپ به علت کاربرد نام اصلی برند، به طور ذاتی، شکل و شمایلی مختص به خود داشته و مگر در مواردی استثنایی، قربانی تقلید یا تشابه اتفاقی نخواهد شد. همچنین لوگوتایپ اگر به شکل اصولی و ماهرانه طراحی شود، می تواند شکلی رسمی به خود گرفته و برای کسب و کار های مربوط به حوزه هایی چون علم و فناوری، حوزه های حقوقی و غذایی، صنعت و… گزینه مناسبی باشد.

معایب لوگوتایپ

همانطور که در بخش های قبلی مقاله لوگوتایپ چیست؟ گفته شد، طراحی و کاربرد لوگو تایپ مزیت های فراوانی را به صاحب خود می دهد. اما همچون سایر شیوه ها، می تواند نقص هایی نیز داشته باشد. البته این معایب و مزایا در مقایسه با حوزه اصلی فعالیت برند، می تواند تغییر کند و در آخر نوع کسب و کار مشخص، در انتخاب نهایی، نقش تاثیر گذاری ایفا می نماید.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگوی مذهبی

به طور کلی، برای داشتن یک لوگو تایپ استاندارد و جذاب، نیاز است که نام برند شما مناسب و هوشمندانه باشد. نام های کوتاه و مختصر، بهترین گزینه ها برای تبدیل شدن به لوگوتایپ هستند. علاوه بر این، تبلیغات موفق نیازمند زمان، هزینه و انرژی بیشتری است، به ویژه برای کسب و کارهایی که چندان شهرت زیادی ندارند.

مهمترین خاصیت لوگوتایپ، ماندگاری آن در ذهن مشتریان است، بنابراین در صورتی که نسبت به نام برند خود اطمینان ندارید و احتمال دارد که در آینده تغییر کند، بهتر است از طراحی لوگوتایپ خودداری کنید. زیرا با تغییر نام، لوگو تایپ نیز باید تغییر کند که هم زمان و هزینه بر است و هم می‌تواند باعث سردرگمی مخاطبان شود. یکی دیگر از معایب طراحی لوگو تایپ، محدودیت در خلاقیت است. با طراحی لوگو تایپ، شما نمی توانید یک نماد یا تصویر جدید ایجاد کنید و فقط باید برای شکل‌دادن به نوشته‌ای که قبلا تعیین شده استفاده کنید.

ویژگی های لوگوتایپ چیست؟

در این بخش از مقاله به بررسی ویژگی های لوگوتایپ می پردازیم:

خوانایی

هدف اصلی در لکگراند تمامی تلاش های هنری برای خلق یک لوگوتایپ دلنشین و جذاب، ارائه نام برند به مشتری و مخاطب می باشد. از این رو خواندن و دریافت آن توسط ذهن اشخاص، باید پروسه ای سریع و در عین حال ساده داشته باشد. از جهتی تغییر شکل و زیبا سازی کلمه ها، نباید سبب گردد که مخاطب برای خواندن نام برند با مشکل روبه رو آید. به این دلیل که ناخوانایی نام، شخص  را از توجه به لوگو تایپ منصرف خواهد ساخت. همچنین، کوچک بودن اندازه نوشته یا استفاده از رنگ های نادرست در طراحی آن هم به همین شیوه از خوانایی لوگوتایپ می کاهد و طیف قابل توجهی از مخاطب ها را فراری می دهد!

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در شیراز
لوگوتایپ چیست؟
لوگوتایپ چیست؟

سادگی لوگوتایپ

مهم ترین اصل در طراحی لوگو و لوگو تایپ، سادگی است. مشتری امروزی از پیچیدگی و در هم ریختگی بیزار است و در مقابل، به سادگی و بی پیرایگی توجه نشان می دهد. مشاهده لوگوتایپ های ساده و بدون جزئیات اضافی، برای تمامی مخاطبان دلنشین و جذاب خواهد بود.

ترکیب رنگ مناسب

در حال حاضر، طراحی لوگو ما اطلاع داریم که رنگ‌ ها تأثیر بسیار زیادی در روانشناسی ما دارند و به شکل قابل توجهی بر حس و حال ما تأثیر می‌ گذارند. یک طراح خوب با درک این نکته و داشتن اطلاعات کافی درباره تأثیر روانی هر طیف رنگ، بیشتر از همیشه تلاش خواهد کرد تا توجه مخاطبان را جلب کند. البته، در نظر داشتن ماهیت و حوزه کسب و کار نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر برند مورد نظر در زمینه تولید مواد خوراکی فعالیت می‌ کند، انتخاب رنگ‌ های شاد و گرم برای طراحی لوگو مناسب خواهد بود.

در بسیاری از موارد، رنگ های مختلف و جذاب می‌ توانند به نماد برند مورد نظر تبدیل شوند. به خاطر بیاورید که لوگوی فیسبوک باعث شد رنگ آبی به نمادی برای این شرکت تبدیل شود. علاوه بر انتخاب رنگ، ترکیب رنگ‌ ها نیز بخش مهمی از کار را تشکیل می‌دهد. استفاده از رنگ‌ های متناسب و هماهنگ با یکدیگر، احساسات مثبت مخاطب را برانگیخته و عدم توجه به این نکته، به محبوبیت برند آسیب می‌ زند.

با توجه به اصول سادگی، تعداد رنگ‌ های استفاده شده در طراحی لوگو باید محدود باشد. ترجیحاً از یک یا دو رنگ استفاده کنید. لوگوی‌ گوگل و اینستاگرام از معدود نمونه‌ هایی هستند که علیرغم استفاده از تعداد بیشتری رنگ، طراحی مناسبی دارند. اما استفاده از تعداد زیاد و انواع مختلف رنگ‌ ها در طراحی لوگو، به نوعی یک ریسک است که میزان موفقیت آن به مهارت، ظرافت و خلاقیت طراح بستگی دارد.

فونت مناسب لوگوتایپ

برگزیدن یا ابداع فونت مناسب، محور اصلی طراحی لوگوتایپ بمحسوب می شود. فونتی که طراح از آن استفاده می نماید، در ارائه یک بکگراند ذهنی به مخاطب، نقش تاثیرگذاری ایفا خواهد ساخت. البته فونت نوشته می بایست با توجه به نوع کسب و کار، حوزه فعالیت و جامعه هدف آن انتخاب گردد.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در ایلام

نماد گرایی

بهتر است تا با توجه به ماهیت کسب و کار یا فعالیت خود، نوعی نماد برای معرفی برند به مشتری ابداع نموده و لوگوتایپ را به گونه ای طراحی کنید که یادآور یا دربردارنده نماد فوق باشد. این امر در جلب توجه مخاطب و ماندگاری برند در ذهن او، نقش بسیار موثری خواهد داشت. البته این امر نیازمند برخورداری طراحان از سطوح بالای مهارت و خلاقیت می باشد.

توجه به اصول هندسی

برقراری تناسب هندسی میان اشکال به کار رفته در لوگوتایپ و رعایت نکات مربوط به تنظیم ابعاد آن ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، اشکال افقی در ذهن مخاطب زیباتر به نظر می رسند. همچنین توجه به اصول و قوانینی چون نسبت طلایی، می تواند نوعی مزیت به حساب آید.

خلاقیت در طراحی لوگوتایپ

لوگوتایپ باید خلاقانه و منحصر به فرد باشد. پردازش و کاربرد ایده های نو در طراحی، این هدف را تا حد زیادی برآورده خواهد کرد. توجه داشته باشید که تقلید از ترکیب رنگ، فونت یا چینش واژگان و حروف سایر نسخه ها، علاوه بر کاهش کیفیت کار، بر تصور مخاطب از برند شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. چرا که از دید مشتری، لوگو تایپ نماد سیاست ها و اهداف شرکت است. یک لوگوتایپ متفاوت و خلاقانه، برند شما را به عنوان یک کسب و کار نوآور و پیشرفته معرفی خواهد کرد و در غیر این صورت، از دید دیگران، تکراری، کسل کننده و مقلد به نظر خواهید رسید. در چنین شرایطی، توجه افراد به قدر کافی جلب نمی شود و به علاوه، مخاطب، هویت قابل توجهی برای کسب و کار شما در نظر نخواهد گرفت.

لوگوتایپ حوله بچه گانه هیرو کیدس
لوگوتایپ حوله بچه گانه هیرو کیدس: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

 

آشنایی با نظریه گشتالت

گشتالت، یک روانشناس آلمانی، اعتقاد داشت که تمامیت مجموعه یا آثار، آنچه که مخاطب از آن درک می‌ کند، است و جزئیات فقط به عنوان بخشی از کل نظام یا مجموعه تعریف می‌ شوند. با توجه به این نظریه، بهتر است به ارتباط بین اجزای استفاده شده در لوگوتایپ توجه کنید و کل طرح را از دید مخاطب ارزیابی کنید.

استفاده از شعار مناسب در طراحی لوگوتایپ

استفاده از شعار های مناسب و جذاب در طراحی لوگوتایپ نقش مهمی در جلب توجه مخاطب و موفقیت فرآیند تبلیغات ایفا می‌ کند. به عنوان مثال، شعار “با دیگران فکر کنید” که توسط شرکت اپل استفاده شده است، باعث شد که محصولات آن به عنوان نماد خلاقیت و نوآوری معروف شوند و مشتریان اپل خود را پیرو این اصول به حساب آورند. بنابراین، استفاده از شعار مناسب و جای دادن آن در طراحی لوگوتایپ می‌ تواند برای مدت طولانی به منظور ارائه یک ذهنیت مناسب و جذاب به مشتریان، موثر باشد.

طراحی لوگوتایپ توسط تبریزلوگو

اگر می خواهید لوگوتایپ مناسب کسب و کار خود را داشته باشید، استودیو طراحی هنرمند در کنار شما است تا بتوانبد در کمترین زمان و بر اساس کسب و کار خود گولوتایپ مناسب خود را به دست آورید:

جهت تماس با استودیو طراحی هنرمند کلیک کنید:  ۰۹۱۴۳۰۷۵۹۵۵

 

1 نظر

به گفتگو بپوندید و نظر خود را به ما بگویید.

آرا ویژنپاسخ
5 شهریور 1402 در 3:19 بعد از ظهر

خیلی ممنون بابت مقاله عالیتون کامل و مفید بود😊👌

نظری دهید