اصول طراحی کاتالوگ

کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی است که صاحبان کسب و کار برای معرفی محصول و برند خود نیاز دارند از طراحی کاتالوگ درکنار سایر ابزارهای بازاریاب و تبلیغاتی استفاده کنند. به طور کلی کاتالوگ را به صورت حرفه‌ ای معرفی کنیم باید بگوئیم که کاتالوگ شامل دفترچه‌ ای از اطلاعات کامل محصولات و یا خدمات می باشد که مخاطب می‌ تواند هنگام مطالعه آن با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات آشنا گردند.

ویژگی‌ های طراحی کاتالوگ

 1. قابل حمل بودن و مطالعه آن در زمان فراغت
 2. خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح بیش از اندازه موارد درج شده در کاتالوگ
 3. ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با مخاطب
 4. ترکیب تصویر با متن در جهت شناخت بیشتر مخاطب
 5. با توجه به فرصت مناسب مخاطب جهت مطالعه کاتالوگ، انتخاب دقیق و سنجیده را برای مخاطب مهیا می کند.
 6. طراحی کاتالوگ ها به جهت انتقال اطلاعات و موارد ذکر شده در بالا نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده تر عمل می کند.

نحوه طراحی کاتالوگ

در طراحی کاتالوگ عواملی مانند اندازه فونت، رنگ و عکس مناسب می‌ تواند در نحوه طراحی آن موثر باشد، که در ادامه به بررسی بیشتر این عوامل می پردازیم.

طراحی-کاتالوگ

انتخاب اندازه مناسب فونت

هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی کاتالوگ، بهتر است که در اندازه‌ های آن دقت شود. استفاده از دو یا سه اندازه متفاوت فونت در کاتالوگ باعث ایجاد هارمونی مناسب و افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌ گردد.

انتخاب رنگ مناسب

هنگامی که می‌ خواهید رنگ مناسبی را برای طراحی و اصول طراحی کاتالوگ انتخاب نماییم این موضوع را در نظر بگیرید، که رنگ ها می‌ توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند ایجاد کنند. با توجه به علم روانشناسی رنگ، برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات به مشتریان از رنگ‌ های مناسب و جذاب در طراحی کاتالوگ استفاده شود.

بیشتر بخوانید  طراحی لوگو در گیلان

انتخاب عکس مناسب

برای انتخاب عکس کاتالوگ در انتقال پیام به مخاطبان برند بسیار تاثیرگذار می باشد. هنگام طراحی کاتالوگ بهترین کار این است که از عکس‌ هایی استفاده گردد که بتواند پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان منتقل نماید.

هدف از طراحی کاتالوگ

 • دادن آگاهی های لازم و ضروری به مخاطب، که ضمن معرفی کالا و خدمات، نقش و هدف تبلیغ هم دارد که باعث تصمیم گیری می شود.
 • اثر تبلیغاتی و تاثیر کاتالوگ و بروشور بسیار است و در انتخاب و تغییر سلیقه مخاطب نقش بسیار دارد.
 • کاتالوگ ها حاوی اطلاعاتی از قبیل اندازه، رنگ، وزن، قیمت، شیوه نگهداری و ویژگی های مورد نیاز مخاطبان است و جواب سوال های مخاطبان را می دهد.

مزایای استفاده از کاتالوگ

 • کاتالوگ یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای بازاریابی آفلاین و چاپی می باشد. و بسیاری از صاحبان برند و کسب و کار برای معرفی محصولات خود از آن استفاده می کنند.
 • کاتالوگ دارای مزایای بسیاری است که می توان از مهم ترین آن ها به معرفی برند و شرکت، معرفی محصولات و یا خدمات و افزایش فروش اشاره کرد.
 • برای افزایش میزان تاثیرگذاری کاتالوگ بر روی مشتریان بهتر است که در نحوه طراحی، انواع و چاپ آن دقت شود. ما در ادامه این مقاله به بررسی این عوامل می‌ پردازیم.

طراحی-کاتالوگ-و-بروشور

نکات مهم در طراحی کاتالوگ خوب

 • خلاصه ای از معرفی نام و عملکرد کارخانه تولیدی و شناساندن فعالیت ها در شروع مباحث کاتالوگ
 • معرفی امتیازات و رتبه های تولید (استاندارد، ایزوهای موجود) و…
 • معرفی هر چه بیشتر در خصوص جدیدترین و بهترین ساخته ها و خدمات
 • ارائه اطلاعات و راهنمایی صحیح مخاطبان با استفاده از درج مشخصات فنی، خدمات ارایه شده، قابلیت های خاص و وجه تمایز آن نسبت به تولیدات متشابه، چه در تولیدات گذشته کارخانه و یا آنچه در بازار فعلی موجود می باشد.
 • وجود تصاویر و متون نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می کند. و اوست که با دیدن و خواندن موارد فوق به زمان انتخاب و تصمیم خود سرعت می بخشد.
 • کاتالوگ دید مقایسه ای به وجود می آورد. بدین صورت که مخاطب و یا مخاطبین از بین چند محصول معرفی شده به جهت مدل، کیفیت، کاربری، استحکام و از طراحی لوگو مهم تر هزینه برنامه ریزی شده جهت خرید، بتواند یکی را که با شرایط او سازگار است انتخاب و خریداری کند.
 • با درج آدرس، تلفن و آدرس اینترنتی، توانایی افزایش شناخت بیشتر را برای مخاطب فراهم کند.
بیشتر بخوانید  طراحی لوگو و انواع لوگو

انواع کاتالوگ

کاتالوگ و اصول طراحی کاتالوگ نیز یکی از ابزار های بسیار مهم و مورد نیاز جهت اطلاع رسانی و تبلیغات بوده. و به معرفی محصولات و یا خدمات می پردازد. کاتالوگ ها معمولا با توجه به هدف شما طراحی و چاپ می شوند. کاتالوگ دارای ویژگی ها و انواع مختلفی هستند، که از مهم ترین آن ها می توان به کاتالوگ های صنعتی و تبلیغاتی اشاره کرد. قبل از طراحی طراحی کاتالوگ اول باید هدف خود را بررسی کنید، سپس اقدام به طراحی نمایید. کاتالوگ هایی که به معرفی و تبلیغات محصولات یا خدمات می پردازند، به کاتالوگ های تبلیغاتی معروف بوده و کاتالوگ هایی که شامل اطلاعات و یا جداول فنی هستند. به کاتالوگ های صنعتی معروف می باشد.

افکار خود را به اشتراک گذارید